آموزش نت های عطر

نت عطر چیست

در ابتدا باید این را دانست که هر عطری که در هر شرکتی ساخته می‌شود دارای یک ساختار شیمیایی مشخص است که معمولا این ساختارها بسیار پیچیده و در عین حال محرمانه هستند. به ترکیب اصلی ‌این ساختار که عطر را می‌سازد نت عطر می‌گویند.

هر عطر از چندین نت تشکیل شده است که بوی عطر را به وجود می‌آورند. در صورتی که قصد خرید عطر دارید حتما باید هنگام خرید به نت‌های عطر دقت کنید و محصول مورد سلیقه خود را انتخاب کنید.

نت‌های عطر و ادکلن‌ها از ترکیبی از رایحه‌ها انتخاب می‌شوند و این کار با دقت بسیاری صورت می‌گیرد که در نهایت بیانگر رایحه اصلی بوی یک عطر هستند.

البته تمامی عطرهای موجود در دنیا یک یا چند دسته بویایی مختلف دارند و رایحه یک عطر از لحظه مصرف تا ۲۴ ساعت بعد چندبار تغییر خواهد کرد.

شاید فکر کنید که فرمول و ترکیبات ساخت بسیاری از عطرها روی جلد آن‌ها حک شده اما بگوییم پیچیدگی آن در زمان ساخت به قدری زیاد است که کمک زیادی به تولید دوباره عطر توسط کمپانی‌های دیگر نخواهد کرد.

انواع نت ها

نت آغازین (نت بالایی)

نت‌های اولیه در ۱۵ دقیقه ابتدایی مصرف عطر به مشام می‌رسند

نت آغازین همانطور که از اسمش برمی‌آید همان بویی را تولید می‌کند که ابتدا شنیده می‌شود و اولین تاثیر عطر را بر فرد می‌گذارد.

نت آغازین معمولا کم دوام‌ترین نت عطر است. بسته به ساهتاد نت آغازین بین 5 تا 15 دقیقه از بین می‌رود.

بنابر این اصلا نت آغازین آن بویی نیست که بر اساس آن عطر انتخاب شود. هدف از این نت جلب کردن افراد برای استفاده از عطر است.

معمولا در نت آغازین از مولکول‌های ریزتری استفاده می‌شود تا با ایجاد رایحه‌ای فرد را برای نت بعدی یا نت میانی آماده کنند.

نت میانی

نت‌های میانی از دقیقه پانزدهم تا حدود دقیقه ۴۰ و ۵۰ بعد از مصرف عطر احساس می‌شوند

بوی نت میانی را شاید در هنگام اسپری کردن اولیه‌ی عطر هم حس کنیم اما معمولا نت میانی در زمانی بین 10 تا 30 دقیقه پس از اسپری کردن عطر به مشام می‌رسند و بوی عمیقی را می‌سازد.

به نت میانی نت قلب عطر نیر می‌گویند. وظیفه‌ی نت میانی نگهداری مقداری از بوی نت آغازین و معرفی نت پایانی است.

این کار به آرامی صورت می‌گیرد و به صورت نامحسوسی فرد را دچار حس خوب می‌کند تا با عوض شدن بوی عطر بتواند کنار بیاید.

نت میانی اگرچه کمی شبیه به نت اولیه است اما ماندگاری بیشتری دارد و همانطور که گفته شد ترکیبی از نت پایانی را نیز به همراه خود دارد.

البته نت میانی 70 درصد عطر را تشکیل می‌دهد و این خود نشان از اهمیت این نت برای انتخاب عطر مناسب است.

نت پایانی (نت پایه)

نت‌های پایانی از ۴۵ دقیقه پس از مصرف تا ۲۴ ساعت بعد فضای اطراف شما را پر خواهند کرد

در ساختار نت پایانی برخلاف نوت آغازین از مولکول‌های سنگین استفاده می‌شود.

این کار باعث می‌شود تا سرعت تبخیر نت پایانی کم‌تر دو نت دیگر باشد.

پس معمولا نت‌های پایانی را برای تثبیت‌کننده‌های عطر استفاده می‌کنند و آخرین بویی که به مشام می‌رسد در واقع بوی همان تثبیت‌کننده‌ها است.

نت پایانی در کنار و در ترکیب با نت میانی بوی اصلی و واقعی عطر را تعیین می‌کنند. معمولا در نت پایانی از رایحه‌های سبک و ملایم استفاده می‌شود

رایحه‌های نت‌های بالایی و میانی تحت تأثیر رایحه نت پایه قرار می‌گیرند، بعلاوه رایحه نت پایه نیز بوسیله مواد استفاده شده در نت میانی تغییر می‌کند.

سازندگان عطرها معمولاً نت‌های عطرها را منتشر کرده و به طور معمول آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات نمایشی و انتزاعی به نمایش می‌گذارند.

چرا عطرها از نت‌های مختلفی تشکیل شده اند

خب حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اصلا چرا عطر باید نت‌های مختلفی داشته باشد؟!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مواد معطر بر اساس فراریت و ضریب تبخیر آن‌ها بین عدد یک تا صد طبقه بندی می‌شوند. به این صورت که:

  • نت‌های اولیه بیشترین فراریت را دارند با فراریت 1 تا 14
  • نت‌های میانی فراریت متوسط دارند با عدد فراریت 15 تا 60
  • نت‌های پایانی کم‌ترین فراریت را دارند با عدد فراریت 61 تا 100

نت عطر

با دانستن این مسئله متوجه می‌شوید که عطر در طول زمان رایحه‌های مختلفی خواهد داشت و در تحلیل دیگر می‌توان گفت نت پایانی بیشتر از نت اولیه و میانی افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و رایحه‌ای که در نت‌های پایه و در زمان اولیه حس می‌شود، با گذشت زمان تغییر خواهد کرد.

دلیل وجود چندین نت در عطر این است که هر رایحه در هر نت شما را برای استشمام بوی نت بعدی آماده کند تا هر چه بیشتر از عطرتان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه